نويسندگان مطبوعات بزرگ دنيا چقدر حق‌التحرير می‌گيرند

باورم نمی‌شود که مجله‌ی والرس کانادا برای يک مقاله‌ی شش‌هزار کلمه‌ای، ده هزار دلار کانادا دستمزد داده است؟ يعنی بيشتر از يک و نيم دلار برای هر کلمه. و اين تازه خيلی کمتر از قولی است که مجله قبلا داده: دو و نيم دلار برای هر کلمه. اين را شماره‌ی جديد مجله‌ی تورنتو لايف نوشته.

به کله‌ام زد بروم و ببينم اصولا نرخ نوشتن برای مجله‌ها و مطبوعات کانادايی چقدر است. جدول نرخ‌های پيشنهادی انجمن نويسندگان گاهنامه‌های کانادا را پيدا کردم که بد نيست به سردبيران و صاحبان روزنامه‌ای که برايش کار می‌کنيد نشان دهيد. بر اساس آن برای مجله‌های عمومی کلمه‌ای بين يک تا دو دلار تعيين شده است. (ستون‌ها معمولا حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه دارند و مقاله‌های مفصل هم بين ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلمه. خودتان حساب کنيد که چقدر می‌شود دسمتزدهايشان.)

نرخ روزنامه‌ها کمی ارزان‌تر است، يعنی چيزی حدود ۳۰ سنت تا يک دلار برای هر کلمه که مثلا برای يک مقاله از ۷۵ دلار شروع می‌شود تا ۱۰۰۰ دلار و برای يک ستون تا ۵۰۰ دلار. طبيعتا هرچه مجله يا روزنامه اعتبار و گستردگی بيشتری داشته باشد پول بيشتری می‌دهد. >>>>>>

 لايحه نظام حقوقى حرفه‌اى روزنامه‌نگاراى در راه است
دکتر کاظم معتمدنژاد:لايحه نظام حقوقى حرفه‌اى روزنامه‌نگارى با همکارى عده‌اى از همکاران و کارشناسان خبره در حال تدوين است، تمامى جوانب حقوق حرفه‌اى روزنامه‌نگاران پيش‌بينى شده و در تدوين آن از تجربيات جهانى مدد گرفته شده است.
در کنار آن، «تشکيل شوراى مطبوعات» هم در يک لايحه ديگر طرف توجه قرار گرفته است. اين شورا با هدف حراست از آزادى مطبوعات و روزنامه‌نگاران، اعمال معيارها و استانداردهاى جهانى روزنامه‌نگارى و اجراى اصول اخلاق حرفه‌اى روزنامه‌نگارى فعاليت خواهد کرد و در عمل جاى هيأت نظارت بر مطبوعات را خواهد گرفت.
اين شورا داراى 9 عضو خواهد بود که شامل سه روزنامه‌نگار حرفه‌اى منتخب انجمن‌هاى روزنامه‌نگارى و سه عضو منتخب مديران و صاحبان مطبوعات و سه عضو منتخب از طرف تشکل‌هاى جامعه مدنى مى‌شود. در ضمن پيش‌بينى شده است که حداقل يک سوم اعضاى اين شورا را بايد بانوان تشکيل دهند.
در اين لايحه، همچنين دوره‌هاى آموزشى تخصصى لازم براى خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، حفظ حقوق معنوى و اسرار حرفه‌اى آنان پيش‌بينى شده است و مفاد لايحه علاوه بر مطبوعات، ساير رسانه‌هاى کشور را هم در بر مى‌گيرد.
ما براى رفع نواقص اين لايحه در نظر داريم آن را قبل از اينکه به مجلس ارائه شود، در رسانه‌ها منتشر کنيم و در باره آن نظرخواهى نماييم. اميدواريم که اين لايحه به تصويب مجلس شوراى اسلامى برسد واگر نشد، صبر خواهيم کرد.

در قرن 21 چه كسي روزنامه مي خواند؟

در شرايط قرن21 ، مشتريان روزنامه ها كساني هستند كه طالب گزارشهاي تحليلي ، مقالات، نامه هاي مردم، ميزگرد ها، مصاحبه هاي خياباني، كسب نظر پيرامون يك موضوع، يك طرح و يك اقدام، و گزارشهاي مربوط به جزئيات زندگي و فعاليتهاي جوامع شهري هستند . به اين ترتيب مردم دهه قرن 21 از روزنامه همان را مي خواهند كه پدرانشان از مجله مي خواستند. >>>>>> 

۵مرداد؛ جلسه مجمع عمومي انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار مي‌شود
در جلسه‌ي اين هفته‌ي انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان مقرر شد 5 مرداد جلسه‌ي مجمع عمومي اين انجمن برگزار شود.
    علي يوسف‌پور، دبيركل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان به خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: قرار بر اين است كه در جلسه‌ي مجمع عمومي، دبيركل و بازرسين انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان گزارش خود را ارايه دهند تا طبق آن اساسنامه‌ي انجمن اصلاح شود.


فراكسيون روزنامه نگاران مجلس تشكيل مي شود

ايرنا: شمارى از نمايندگان مجلس هفتم پس از هماهنگى با غلامعلى حدادعادل مراحل مقدماتى تشكيل فراكسيون مطبوعات و روزنامه نگاران را آغاز كردند. بر تابلوى اعلانات راهروى پارلمان، اطلاعيه اى نصب شده كه از نمايندگان داراى سابقه فعاليت مطبوعاتى براى عضويت در اين فراكسيون دعوت كرده است. بنابر اين اطلاعيه، نمايندگانى كه قصد عضويت در فراكسيون مطبوعات و روزنامه نگاران را دارند، بايد آمادگى خود را به حسين نوش آبادى نماينده ورامين اعلام كنند.

/ 0 نظر / 12 بازدید