فرنود از عکسهای زلزله بم درمطبوعات میگوید!

فرنود:اگر در مطبوعات ما از همه چيز در جاي خود استفاده شود، عکسها به طور مناسب به کار بروند و در کنار غم و رنج انسان ها، شاديها و سرورها نيز به چاپ برسد، آنگاه مردم ظرفيت ديدن هر عکس را خواهند داشت.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

محمدفرنود نيازي به معرفي ندارد؛ چرا که عکسهايش معرف او هستند.
او با
۳۰سال سابقه کار، رويدادهاي انقلاب اسلامي ، جنگ تحميلي و تحولات اجتماعي داخلي و بين المللي را پوشش داده است.
فرنود تاکنون جوايز بسياري در سطح بين المللي کسب کرده است که از آن ميان مي توان به جوايز ورلدپرس فتو در سالهاي ۱۳۶۱ و ۱۳۷۰اشاره کرد.
عکسهاي او در ۲۰ سال گذشته بارها به عنوان عکسهاي سال خبري جهان در مطبوعات بين المللي به چاپ رسيده و صدها گزارش تصويري حاصل کار اوست.

وی در گفتگویش با جام جم از نگاهش به عکاسی مطبوعاتی گفته و تصاویر تاریخی که از زلزله زدگان بم گرفته است:من عکسهاي بسيار دلخراشي از بم گرفته ام که آنها را منتشر نکرده ام ، چرا که مي دانم وضعيت روحي جامعه ما ظرفيت بيش از اين را ندارد.

 در طول تاريخ مطبوعات اروپا تا به حال سابقه نداشته است که در شروع روزهاي اول ژانويه نشرياتي همچون تايم ، نيوزويک ، اشترن ، پاري ماچ ، فيگارو و هزاران مطبوعات ۴گوشه جهان عکسهاي چنين فاجعه دلخراشي را به طور وسيع چاپ و منتشر کنند.
روي جلد بعضي از اين مجلات به بم اختصاص داشت و بسياري از آنها ۴ تا ۱۲ صفحه را به اين واقعه اختصاص داده بودند.
اما تفاوت آنها با مطبوعات ايران اين است که آنها به طور حرفه اي مي توانند در شب جشن و شادي خود، چنين عکسهاي دردآوري را به چاپ برسانند.
آنها مي دانند و مي توانند در صفحات بعدي نشريه خود، چگونه احساس ناگوار ناشي از اين عکسها را در مخاطب تخليه کنند.
زماني که شما اين نشريات را ورق مي زنيد، بعد از داستان زلزله بم ، با عکسهاي زيبا و شادي روبه رو مي شويد که آن احساس تلخ را تلطيف مي کند.
شما کجاي مطبوعات ما را سراغ داريد که اين ظرافت را به خرج داده باشند؟ يک هفته اين تراژدي انساني ، عکس و مطلب اصلي تمام روزنامه ها و مجلات آنها بود.
يکي از روزنامه ها از حادثه بم ، عکسي تمام صفحه در صفحه اول خود به چاپ رساند. کدام نشريه ما چنين کرد؟ اينديپندنت مي داند که آن عکس با آن قطع همه مطلب و عمق فاجعه را مي رساند و از هر توضيح و شرح ديگري بي نياز است.

/ 2 نظر / 9 بازدید
رامین

با تشکر از بلاگ خوبتان. راستی چرا من در ليست نيستم؟

pania

وبلاگ خوبی دارین