هيچ كس اجازه‌ي توقيف موقت را ندارد

سيد محمد خاتمي در هفته دولت و در يك مصاحبه طولاني با رسانه ها درباره مشكلات صنفي خبرنگاران گفت:« مشكلاتي را كه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران با آن مواجه هستند،به آن واقفم. بخش‌هاي قابل توجهي از نيروهي جوان و كاركنان روزنامه‌ها دچار يك ناامني زندگي مي‌شوند و اين مساله مساله‌ي بسيار مهمي است. هم بايد بيمه بيكاري اينها درست شود و هم ترتيبي بدهيم كه به صورت ويژه‌اي وقتي يك روزنامه‌اي توقيف شد يا مشكلاتي پيدا كرد اين انبوه نيروها پراكنده نشوند مبلغي هم درنظر گرفته شده براي همين روش‌ها با وزير ارشاد هم صحبت كرده‌ايم. صحبت خط و ربط اينها هم نيست. صحبت اين است كه يك روزنامه حالا هركس جمهوري اسلامي به آن اجازه داده است كه بيايد كار كند يك عده از نيروهاي جوان و غير جوان هم آورده است و كار كرده‌اند يك دفعه به خاطر يك مشكل سياسي حالا تنها مديرمسوول نيست دهها نفر دچار مشكل مي شوند، بيكار مي‌شوند. اينها را بايد انشاءالله حل كنيم آن را هم بايد جزو كارهاي سخت به حساب آوريم اين را هم من پيگيري مي‌كنم.»
رئيس جمهور به توقيف موقت مطبوعات اشاره كرد و با ابراز گله مندي از اين اقدام گفت:« جز دادگاه و دادستان و هيات نظارت هيچ كس اجازه‌ي توقيف موقت را ندارد.اين كه باز پرس و بازرس بيايند و دستور توقيف موقت را بدهد طبق آن چيزي كه در قوانين داريم مغاير است.
    و دوم اين كه هيچ دوره‌ي توقيف موقت طولاني نداريم. قانون در يك جا گفته است ده روز در جايي ديگر دو ماه و در جايي ديگر گفته است كه توقيف موقت بلافاصله پرونده تنظيم شود به دادگاه طرح و دادگاه براي آن تعيين تكليف كند و اين كه ما بياييم نه ده روز و نه دو ماه و نه اصلا براي مدت معين و نه اين كه پرونده‌اي تشكيل بدهيم و آن هم از طريق بازپرس مجموعه‌اي را توقيف كنيم، روشهاي درستي نيست.

مطالبات روزنامه‌نگاران از سوي انجمن صنفي پي‌گيري مي‌شود

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران در نظر دارد جهت پيگيري مطالبات بدنه‌ي مطبوعات و كاركنان تحريريه‌ها نامه‌اي را خطاب به معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بنويسد.

مسعود هوشمند رضوي، دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران، در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به شكايات كاركنان تحريريه‌هاي برخي از روزنامه‌ها و عدم پيگيري مديران مسوول آنها علي‌رغم قول‌هايي كه داده بودند، افزود: انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران در نظر دارد جهت پيگيري اين مطالبات با ارسال نامه‌اي از معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بخواهد تا مطالبات و حقوق پرداخت نشده‌ي كاركنان اين روزنامه‌ها را از تسهيلاتي كه به كارفرماها و مديران مسوول آنها اختصاص مي‌يابد، كسر كند.

مهمترین روزنامه هنری جهان بار دیگر منتشر شد

روزنامه آرت دیلی ، که پرطرفدارترین روزنامه الکترونیک هنری جهان به شمار می رفت ، بار دیگر فعالیت خود را از آغاز کرد .
    به گزارش خبرنگار تجسمی "مهر" ، روزنامه مهم و معتبر آرت دیلی که طی یک دوره فعالیت هشت ساله تبدیل به پرطرفدارترین روزنامه ( online ) فعال جهان در زمینه هنرهای تجسمی شده بود ، بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد .
    این روزنامه خرداد ماه گذشته به علت ناتوانی درپرداخت هزینه های خود مجبور به توقف فعالیت هایش شده بود در حالی که سایت اینترنتی آن با تعداد 5000 بازدید کننده در روز پر بیننده ترین سایت فعال خبری اینترنت بر طبق آمار های منتشر شده از سوی موتور های جستجوی گوگل و یاهو به شمار می رفت .
    به دنبال از سر گیری فعالیت های این روزنامه بر بالای نشان سر صفحه آن عبارت " آرت دیلی بازگشت ، از حمایت شما تشکر می کنیم " به چشم می خورد .
    باز گشت این روزنامه که توسط یک تیم چهار نفره علاقه مند به شکل رایگان بر روی اینترنت منتشر می شود ، با حمایت های مردمی صورت گرفته است.

/ 0 نظر / 12 بازدید