نامه‌ي 202 تن از عكاسان و خبرنگاران مطبوعات به انجمن صنفي روزنامه‌نگاران 

جمعي از اهالي مطبوعات، با تهيه و ارسال نامه‌اي به انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران، خواستار پيگيري حقوق قانوني و بررسي وضعيت صنفي، پرسنلي و معيشتي روزنامه‌نگاران از سوي اين انجمن با دولت و مديران مطبوعات شدند.
    به گزارش ايسنا در اين نامه كه امضاي 202 تن از خبرنگاران، عكاسان و اعضاي تحريريه‌ي مطبوعات در انتهاي آن ديده مي‌شود، خطاب به رييس و هيات مديره‌ي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران آمده است:
«با سلام و احترام
همان‌گونه كه مستحضريد طي سالهاي اخير و به موازات وقوع مسائل حاد سياسي، بخشي از روزنامه‌نگاران كشور با مشكلات و فشارهاي گوناگوني روبرو بوده و هستند، در اين ميان با اين كه بخش اعظم فشارهاي مذكور به طرق مختلف متوجه روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب بوده، مصالح كلي جامعه و جنبش اصلاحات مانع از آن شده كه اين قشر به مطالبات صنفي خود بپردازند و اغلب سكوت، تحمل و قناعت را بر پيگيري خواسته‌هاي منطقي خويش ترجيح داده‌اند تا مبادا ديگران فرصت‌طلبي كرده و ضرري متوجه اصلاحات شود. با اين حال آن‌گونه كه انتظار مي‌رفت، رسيدگي به امور معيشتي و صنفي روزنامه‌نگاراني كه رنج آوارگي از اين روزنامه به آن روزنامه و استرس و عدم امنيت شغلي را كشيده‌اند، از سوي مديران مسوول محترم به نحو شايسته صورت نگرفته و متاسفانه اخيرا بر مشكلات صنفي، حقوقي، بيمه‌اي و عدم ثبات و آرامش خاطرشان نيز افزوده شده و حتي برخي اخراج شده و برخي نيز در آستانه از دست دادن كار خود قرار گرفته‌اند. از سوي ديگر دولت محترمي كه هميشه حمايت‌هاي بي‌دريغ، موثر، استراتژيك و پرهزينه همين روزنامه‌نگاران را دارا بوده است، كمترين توجه و مساعدت لازم و در چارچوب قانون را به اين قشر آسيب‌ديده مبذول داشته است. لذا ما امضاءكنندگان اين نامه ضمن حمايت كامل از اقدامات اخير هيات مديره انجمن صنفي در جهت تحصيل حداقل حقوق روزنامه‌نگاران، خواستار امور زير هستيم:
1- مجمع عمومي يا جلسه فوق‌العاده‌اي با حضور اعضاء جهت بحث و بررسي پيرامون وضعيت صنفي، پرسنلي و معيشتي روزنامه‌نگاران در اسرع وقت تشكيل شود.
    2- هيات مديره به نمايندگي از روزنامه‌نگاران ضمن برگزاري جلسات لازم با مديران مسوول مطبوعات به بررسي وضعيت پرسنلي روزنامه‌نگاران پرداخته و به توافقي جهت تعيين حداقل حقوق و حق‌التحرير روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، عكاسان و اعضاي تحريريه و همچنين پرداخت به موقع دستمزد آنان و ايجاد يك امنيت شغلي مناسب براي اين صنف دست يابد.
    3- هيات مديره ضمن شناسايي راههاي كسب كمكهاي قانوني دولت، مذاكرات لازم را در جهت تحصيل تسهيلات لازم با نمايندگان دولت و در صورت نياز نمايندگان مجلس انجام دهد.
    بديهي است هيات مديره محترم در انجام امور بالا كه دقيقا مطابق وظايف مدني و اصلي انجمن مي‌باشد، از حمايت قاطع و همه‌جانبه روزنامه‌نگاران بهره‌مند خواهد بود.»
لازم به ذكر است كه نسخه‌اي از اين نامه به همراه اسامي و امضاي تهيه‌كنندگان آن در خبرگزاري دانشجويان ايران موجود و محفوظ است. 

/ 0 نظر / 8 بازدید