تا هفته آينده،ضوابط برگزاري جشنواره مطبوعات،مشخص مي شود

ضوابط و چگونگي برگزاري جشنواره مطبوعات امسال ، حداکثر تا يک هفته ديگر از سوي انجمن صنفي روزنامه نگاران بررسي و مشخص خواهد شد .
    حسين باستاني ، دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي "مهر"، ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت : بدنبال اظهار تمايل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، مبني بر واگذاري پاره اي از فعاليت ها به بخش هاي غير دولتي ، درخواست برگزاري کامل جشنواره مطبوعات به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ارائه شد.
    وي افزود : نتيجه اين درخواست و رأي مثبت ، اواخر سال گذشته اعلام شد که بدليل تقارن با تعطيلات نوروز ، تاکنون فرصت نشده در مورد چگونگي ، زمان دقيق ، محل و سياست هاي اجرائي برگزاري جشنواره ، تصميماتي اتخاذ شود .
    وي با تأکيد بر اينکه نخستين نکته در اتخاذ تصميمات انجمن ، " گرايش ها" است ، گفت : در مرحله نخست ، در مورد گرايش هاي مجاز به شرکت در جشنواره تصميم گيري خواهيم کرد و درمراحل بعدي تصميم گيري ها نيز، به ديگر موارد خواهيم پرداخت .
    طي 10 سال گذشته ، 10 جشنواره سراسري مطبوعات در ارديبهشت ماه برگزارشده است که اين 10 جشنواره از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونت مطبوعات و تبليغات اين وزارتخانه و همکاري انجمن صنفي روزنامه نگاران( در بخش مسابقه ) برگزار مي شد .
    بدنبال درخواست انجمن صنفي روزنامه نگاران ، مبني بر برگزاري مستقل جشنواره و اعلام موافقت وزارت ارشاد اسلامي ، از امسال ، برگزار کننده جشنواره مطبوعات ، انجمن صنفي روزنامه نگاران است .

انتشار مطبوعات بدون مجوز در افغانستان آزاد شد

ايرنا: بر اساس اصلاحيه قانون مطبوعات افغانستان، از اين پس انتشار مطبوعات در اين كشور قبل از دريافت مجوز نيز آزاد خواهد بود. در قانون جديد مطبوعات اين كشور كه اخيراً به تائيد «حامد كرزاي» ،رئيس دولت انتقالي افغانستان، نيز رسيده است و به زودي در روزنامه رسمي اين كشور چاپ و عملياتي مي شود، علاقه مندان به فعاليت رسانه اي و مطبوعاتي مي توانند حتي قبل از دريافت مجوز به انتشار رسانه نوشتاري خود بپردازند. طبق قانون جديد مطبوعات افغانستان كه در ۱۳۰ ماده تدوين و تصويب شده است، دولت اين كشور موظف به تامين شرايط و فضاي كاري مساعد براي فعاليت مطبوعاتي و دسترسي شهروندان افغانستان به اخبار و اطلاعات است. اولين قانون مطبوعات افغانستان پس از سرنگوني رژيم طالبان، در اواخر سال ۱۳۸۰ خورشيدي تصويب شد كه برخي از مفاد آن مورد انتقاد صاحبنظران داخلي و بين المللي قرار گرفت. در شهريور ماه سال ۱۳۸۱ خورشيدي يك همايش بين المللي براي بررسي قانون مطبوعات اين كشور و ارائه راهكارهايي براي اصلاح آن در كابل برگزار شد كه در آن نمايندگان ايرنا و ايتارتاس روسيه به عنوان دو رسانه معتبر بين المللي و تنها ميهمانان خبرگزاري هاي رسمي دنيا شركت كردند و بقيه ميهمانان آن را صاحبنظران غير دولتي و آزاد تشكيل مي دادند. طبق قانون جديد مطبوعات افغانستان، مسائلي كه توهين به اسلام و ساير اديان الهي تلقي شوند، اجازه انتشار ندارند. بر اساس اين قانون؛ همچنين هتك حرمت و افترا به افراد و شخصيت ها غير مجاز شناخته شده است.

دانشگاه انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران افتتاح خواهد شد

در اولين جلسه هيات مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران در سال جاري درباره هيات امناي دانشگاه اين انجمن تصميم‌گيري شد، اين دانشگاه در مكان جديد اين انجمن به زودي افتتاح خواهد شد.
    حسين باستاني دبير انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به اينكه انجمن مطبوعش در نظر دارد رشته‌هاي مترجمي خبر و خبرنگاري را نيز مضاف بر رشته عكاسي خبري در محل جديد دانشگاه جامع علمي كاربردي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران تدريس كند، يادآور شد: فضاي فعلي اين دانشگاه اجازه برگزاري دوره‌هايي بيش از اين و حتي برگزاري دوره‌هاي پودماني را نيز به انجمن مي‌دهد.
    وي با اشاره به اينكه در جلسه اخير درباره هيات امناي اين دانشگاه تصميم‌گيري شده است، افزود: پس از تاييد نهايي، اعضاء اين هيات معرفي خواهند شد.

/ 3 نظر / 6 بازدید
maloosak

سلام خيلی جالب بود موفق باشی

محمد حسين

لطفا طريقه لينك گذاشتن را به من ياد بدهيد.متشكرم

Babak

به نام خدايی كه دوران از اوست٫** جهان يك طرف، خاك ايــران از اوست** از آشنايی شماخوشحالم.واميدوارم هميشه بر قرار - پايدار - شاد و سبز باشيد.ممنون ميشم بهم سربزنی به روز کردم....